بازدید: 6072 | تاریخ انتشار: سه شنبه ، 20 خرداد 1393 ، 06:10 | کد خبر: 123 |

معرفی بز سانن

خاستگاه بز سانن از دره ای در سوییس با نام سانن است . بز سانن یک نژاد شیری میباشد و در سال چیزی حدود 1200 کیلو شیر تولید میکند.  این بز به گاو فقرا نیز معروف میباشد. مشخصات ظاهری :سفید رنگ . گاهی اوقات با لکه های زرد رنگ دارای ریش هابلندتر از بزهای معمولی و جثه بزرگتری نسبت به بزهای معمولی میباشد. در این نژارد وزن ماده ها به 60کیلو میرسد و وزن نرها به 85کیلو . بز نژاد تگنبرگ که دارای رنگ قهوهای روشن است نیز از لحاظ عملکرد بسیار

شبیه به بز سانن میباشد .                                                              خواص شیر بز

شیر بز خواص تغذیه‌ای فراوانی دارد. از جمله خواص مفید آن عبارتند از: تحریک سیستم آنتی‌اکسیدانی بدن، تسریع دفع فرآورده‌های زاید حاصل از واکنش‌های شیمیایی در بدن، کاهش روند پیری و مفید برای افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی (نوعی بیماری عصبی). پروتئین و چربی موجود در آن ارزش تغذیه‌ای بالایی دارد. مواد معدنی چون کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن، روی و مس با قابلیت جذب بالا و نیز ویتامین‌های گروه B و ویتامین‌های A و D در مقادیر کافی در شیر بز یافت می‌شوند. کلسیم موجود در این شیر بدلیل قابلیت جذب بالایی که دارد، از پوکی‌استخوان جلوگیری کرده و شکنندگی آن را کاهش می‌دهد.

شیر بز غذایی مفید برای شیرخواران برای نوزادانی که امکان تغذیه با شیر مادر برایشان وجود ندارد، شیر بز در مقایسه با شیر گاو انتخاب مناسب تری است. شیر بز بدلیل هضم و جذب راحت پروتئین های تشکیل  دهنده آن و عدم تشکیل دلمه، چربی های با کیفیت بالا و نیز قابلیت هضم و جذب راحت، جذب بیشتر مواد معدنی چون کلسیم، منیزیم، مس و آهن مفیدتر تلقی می شود. نوزادانی که به شیر گاو آلرژی یا عدم تحمل دارند، شیر بز با داشتن اجزای قابل هضم تر و آلرژی زايی کمتر، جایگزین بهتری است. نشان داده شده که شیر تازه بز، در شکل گیری سیستم ایمنی و سیستم عصبی نوزاد و نیز در تنظیم تعادل انرژی نوزادان نقش ایفا می کند.

شیر بز و اثرات محافظتی آن در برابر بیماری‌های قلبی- عروقی یکی از علت های اصلی مرگ در دنیا از جمله ایران، بیماری های قلبی– عروقی است. در کنار عوامل دارویی و تغییرات شیوه زندگی، نوع تغذیه نیز یکی از مهم‌ترین روش های پیشگیری و درمان آن محسوب می شود. شیر بز از طریق کاهش چربی های خونی، اثرات آنتی‌اکسیدانی و دفع مواد زاید، پیشگیری از چاقی و دیابت نوع دو (که هر دوی این بیماری ها، فاکتورهای خطر قوی برای بروز این بیماری محسوب می شوند) و نیز پیشگیری از تشکیل لخته خونی، غذایی مفید برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی  عروقی است. این غذای مفید، از طریق غیر فعال کردن واکنش‌های منجر شونده به تشکیل عوامل خطر‌زا، از این بیماری‌ها پیشگیری می کند.
شیر بز، راهکاری مفید برای کاهش کلسترول خون آمارها نشان داده اند که هر 1 درصد افزایش در غلظت کلسترول سرمی، با افزایش 3-2 درصد در خطر بیماری های قلبی - عروقی همراه است. شیر بز بدلیل دارا بودن ترکیبات کاهش دهنده کلسترول خون، کاهنده قوی چربی های خونی بخصوص کلسترول خون است. محتوای کلسترول آن پایین بوده و از طرفی حاوی چربی‌هایی است که تولید کلسترول را در بدن کاهش می دهند و ضمنا ترشح و دفع آن را از بدن افزایش داده و نیز جذب کلسترول را از محیط روده کاهش می دهند. همچنین خاصیت کاهندگی کلسترول مربوط به شیر بز را به محتوای بالای آنتی‌اکسیدانی آن نسبت می دهند که منجر به افزایش بیشتر دفع کلسترول می گردد.

شیر بز و اثرات پیشگیری کننده آن در چاقی چاقی که در نتیجه دریافت انرژی اضافی و کاهش مصرف (سوزاندن) آن ایجاد می شود، زمینه‌ساز بروز بیماری‌های زیادی است. در بروز آن علاوه بر عوامل ژنتیکی و محیط، هورمون‌ها نیز اثرگذار هستند. آمارها افزایش شیوع آن در جهان را نشان می دهند که در ایران نیز 1/21 درصد و 8/7 درصد از جمعیت 11تا 17 ساله تهرانی به ترتیب در گروه اضافه وزن و چاقی قرار دارند. لپتین هورمونی است که از سلول های چربی بدن آزاد می شود. تنظیم تعادل انرژی، بلوغ جنسی، تعادل بین انسولین و گلوکز در بدن، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و شکل‌گیری آن از جمله نقش های این هورمون است. اختلال در عملکرد این هورمون، منجر به بروز چاقی می گردد. لپتین در شیر بز یافت می شود. میزان لپتین بخصوص در شیر ترشح شده در ساعات اول پس از تولد حیوان زیاد می باشد.

احتیاط!!!!! از مصرف شير خام بز بخصوص در گروه‌های آسیب‌پذیر مثل شیرخواران و افراد سالمند، بدلیل آلودگی باکتریایی آن پرهیز نموده و بهتر است شیر پاستوریزه و نگهداری شده در دمای مناسب یخچال را برای مصرف انتخاب کنید. حرارت زیاد شیر باعث از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی و ویتامین های آن می گردد و توصیه نمی شود. همچنین شیر بز در کنار محتوای بالایی از مواد معدنی و ویتامینی، از نظر ویتامین‌های اسیدفولیک و B12 فقیر است که باید در نظر گرفته شود.

شیر بز و اثرات آن  بر سیستم ایمنی یکی از مهم‌ترین وظایف سیستم ایمنی بدن محافظت در برابر میکروب های بیماری‌زا است. شیر بز با داشتن ترکیبات مفیدش به تقویت قدرت ایمنی کمک می کند. یکی از این ترکیبات مفید الیگوساکاریدها هستند که بعنوان کربوهیدرات غیر قابل هضم بوده و نقش فیبر غذایی را دارند. این ترکیب مفید در شیر مادر به‌اندازه 5 تا 8 گرم در لیتر یافت می شود. اگرچه این ترکیب در شیر بز 20 برابر کمتر از شیر مادر است، اما در مقایسه با شیر گاو به‌اندازه 10 برابر بیشتر است. الیگوساکاریدها لوله گوارشی را در برابر میکروب های بیماریزا محافظت کرده و رشد باکتری‌های مفید ساکن در روده را افزایش می دهند. همچنین این ترکیبات رشد بافت روده نوزادان را ارتقا داده و در ترمیم زخم نیز نقش دارند. نشان داده شده که الیگوساکاریدهای موجود در شیر بز اثرات ضد‌التهابی داشته و قابل توصیه برای بیماران با ناراحتی‌های التهابی روده هستند.

شیر بز

شیر بُز، شیری است خوشمزه، کمی شیرین و گاهی با ته مزه‌ی شور!شیر بز در همه جای دنیا وجود دارد ولی بسته به میزان پرورش بز در هر نقطه‌ی جغرافیایی، متداول بودن آن متفاوت است. برخلاف شیر گاو، شیر بُز احتیاجی به فرایند یکنواخت کردن (هموژنیزه کردن) ندارد. این شیر خود بافت کاملاً یکنواختی دارد و برخلاف شیر گاو که قطرات چربی تمایل زیادی به جدا شدن و آمدن به سطح را دارند، قطرات چربی‌اش کوچک‌ترند و معلق در شیر باقی می‌مانند.

فواید شیر بز     شیر بز منبع خوبی از کلسیم و اسید آمینه‌ی تریپتوفان است. همین‌طور منبع خوبی از پروتئین، فسفر، ریبوفلاوین (ویتامین ب ۲) و پتاسیم نیز به حساب می‌آید. شاید یکی از بهترین فواید آن، این باشد که افرادی که نمی‌توانند شیر گاو را تحمل کنند، بتوانند بدون هیچ مشکلی شیر بز را تحمل کنند. با در نظر گرفتن مطالعات اخیر، شاید این مساله به این علت باشد که پروتئین خاصی که در شیر گاو باعث ایجاد واکنش‌های حساسیتی می‌شود، در شیر بز بسیار کمترند و یا یکسری مطالعات نشان داده‌اند که بعضی ترکیبات ضد التهابی (مانند پلی ساکارید ها) که در شیر بز وجود دارند، هضم آن‌را راحت‌تر می‌کنند.

شیر بز و کلسیم

همگی کلسیم را به عنوان مهم‌ترین ماده‌ی معدنی در تشکیل و تکامل استخوان می‌شناسیم. نقش آن در رشد و معدنی سازی استخوان همراه با فسفر بسیار مهم است؛ به‌طوری‌که در ترکیب با هم با ایجاد کلسیم فسفات، به استخوان ساختار و قدرت می‌بخشند. یک لیوان شیر بز ۳۲ درصد از نیاز روزانه‌ی ما به کلسیم و 27 درصد از نیاز ما به فسفر را برآورده می‌کند و این در حالی است که شیر گاو ۲۹٫۷ درصد از نیاز روزانه‌مان به کلسیم و ۲۳٫۲ درصد از نیاز روزانه‌مان به فسفر را تأمین می‌کند.

سایر عملکردهای کلسیم

* کمک به محافظت از سلول‌های کلون در برابر مواد شیمیایی سرطان زا.

* کمک به جلوگیری از اتلاف استخوانی حاصل از یائسگی و یا آرتریت روماتوئید.

* کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی در نیمه‌ی دوم سیکل ماهانه.

همچنین نقش حیاتی در یکسری از فعالیت‌های فیزیولوژیکی بدن از جمله انعقاد خون، اتصالات عصبی، انقباضات ماهیچه‌ای، فعالیت منظم یک سری آنزیم‌ها، عملکرد غشاء سلولی و تنظیم فشار خون.

شیر بز و ریبوفلاوین

شیر بز منبع خوبی از ویتامین ب ۲ یا ریبوفلاوین است. ویتامینی که در تولید انرژی در بدن بسیار نقش دارد. پس به راحتی به اثر مفید شیر بز در تعادل متابولیکی بدن و تولید انرژی در بدن پی می‌بریم. یک لیوان از شیر بز ۲۰ درصد از نیاز روزانه‌مان به ریبوفلاوین را برآورده می‌کند.

شیر بز منبع خوبی از پروتئین

شیر بز منبع خوبی از پروتئین با کیفیت است. هر لیوان شیر بز حدود ۸٫۷ گرم پروتئین ( ۱۷٫۴ درصد از نیاز روزانه‌) و هر لیوان شیر گاو ۸٫۱ گرم روتئین ( ۱۶٫۳ درصد از نیاز روزانه‌ ) دارد.

شیر بز و پتاسیم

شیر بز منبع خوبی از پتاسیم است که ماده‌ی معدنی اصلی در حفظ تعادل فشار خون می‌باشد. هر لیوان شیر بز حاوی ۴۹۸٫۷ میلی‌گرم پتاسیم است که می‌تواند از فشار خون بالا جلوگیری کند و از بدن در مقابل آترواسکلروز (سخت شدگی عروق) محافظت کند. این مقدار پتاسیم ۱۴٫۲ درصد از نیاز روزانه ما به آن را برآورده می‌کند.

نظرات   

 
+2 #2 بوشکانی 1394-01-12 16:25
سلام . ای کاش یکی بود که به داد افرادی که با نیت خیری قدمی بر میدارند رسیدگی کند . اقای خلیفه خسته نباشید . انوقت شیر تولیدی را چکار باید کرد .بابا یکی باید بفهمه که .........بیایید همدیگر را حمایت کنیم راهی جز این نیست .
نقل قول
 
 
-1 #1 زنگنه .ي 1393-03-24 15:02
سلام بخدا ماه پنيرش خورديم خيلي هم خوشمزه بود انشاا شيرش و پنيرش و گوشتش زياتر بشود
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


چهارشنبه, 01 آذر 1396

آمار بازدید


mod_vvisit_counter-------------------332
mod_vvisit_counter-------------------439
mod_vvisit_counter-------------------1534
mod_vvisit_counter-------------------4095
mod_vvisit_counter-------------------11608
mod_vvisit_counter-------------------15876
mod_vvisit_counter-------------------513485