بازدید: 3457 | تاریخ انتشار: شنبه ، 13 دی 1393 ، 08:57 | کد خبر: 624 |

سعید زارعی | به دلیل فشار ناشی از صفحه عربی به صفحه ایران و از طرفی محدود شدن صفحه ایران با صفحه اوراسیا در شمال ما با منطقه ای مواجه شده ایم که همواره تحت تنش بوده و هر لحظه امکان آزاد شدن انرژی در بخشهای مختلف آن وجود دارد.

وضعیت ما مثل یه ماشین پراید می مونه که یه گوشه پارک شده. یه ماشین شاسی بلند به نام صفحه عربی میاد و از پشت برخورد می کنه به پراید یعنی صفحه ایران ( بخاطر شکل پذیری رسوبات در بخش زاگرس، پراید انتخاب شد!) و از طرفی پاش رو هم گذاشته روی گاز و بر نمیداره. در حالی که پراید به جلو هم نمی تونه حرکت کنه چون یه کامیون به نام صفحه اوراسیا جلوشو سد کرده. حالا خودتون تصور کنید که چه بلایی سر سپر و بدنه ماشین میاد. گاهی وقتا سپر رو می شکنه و همین گسلها و زلزله ها شکل می گیرند گاهی وقتا جمع می شه و این کوهها شکل می گیرند.

زلزله-بووشکان

شکل ۱: نقشه سازوکار کانونی زلزله های اخیر در محدوده فراشبند. زلزله اخیر با ستاره مشخص شده است.

زلزله-بووشکان-2

شکل ۲: مقطع عرضی از تاقدیسهای زاگرس جنوبی. همان گونه که مشاهده می شود زلزله ۵٫۲ با ستاره زرد رنگ در عمق حدود ۱۰ کیلومتری بر روی یک گسل پنهان و با مکانیزم معکوس اتفاق افتاده است. از طرفی این زلزله ها دارن تو عمق کمتر از ۱۰ کیلومتری اتفاق می افتند یعنی اینکه داخل پوشش رسوبی هستند. در شکل زیر و بر اساس مطالعاتی که در سال ۱۳۸۸ در پایان نامه کارشناسی ارشد اینجانب انجام شد تاقدیس دالان در حال رشد به دو طرف هست یعنی هم از سمت دهرم و هم از سمت چنیر این تاقدیس در حال رشد هست. این موضوع از دلایل اصلی زلزله در این منطقه هست. یعنی فشار صفحه عربی موجب رشد و گسترش جانبی (Lateral propagation) تاقدیس دالان و این به نوبه خود موجب آزاد شدن ناگهانی انرژی در این منطقه شده است. فراموش نکنیم که منطقه دهرم نیز در سمت دیگر تاقدیس دارای وضعیتی تقریباً مشابه می باشد

(علت وقوع زلزله در محدوده فراشبند)

شکل ۳: رشد تاقدیس دالان موجب جابجایی رودخانه چنیر در طول زمان شده است (پایان نامه کارشناسی ارشد . ۱۳۸۸٫س. زارعی). در شکل محل تقریبی رخداد زمین لرزه های نهم و یازدهم دی ماه ۱۳۹۳ نشان داده شده است.

پس لرزه های یه زلزله ۷ ریشتری معمولاً تا حدود یک سال ادامه پیدا میکنه. برای یک زلزله ۶ ریشتری حدود ۶ ماه و برای این زلزله ۵٫۲ تا چند ماهی ادامه خواهد داشت. اینکه گاهی وقت ها پسلرزه ها ذره ذره آزاد می شوند یا اینکه به صورت یکجا بسته به مکانیک پوشش رسوبی و مکانیزم آزاد شدن انرژی دارد.

منبع: آبپا

نظرات   

 
0 #2 چلپا 1393-10-27 04:33
سلام گرانبها
چرا این قدر بدبینانه به مسائل نگاه می کنه.کارشناس مسائل زمین شناسی جهت قابل فهم شدن مسئله زلزله از یه تشبیه استفاده کرده و بخاطر اینکه جنس زمین و خیلی اصطلاحات علمی زمین شناسی در خاک کشور ما مقاومتش از گسل عربی ضعیف تر هست برای ایران از تشبیه پراید استفاده کرده.چرا شما این مسائل را به سیاست و قدرت کشورها ربط میدی.
نقل قول
 
 
0 #1 گرانبها 1393-10-24 06:52
سلام گرانبها هستم مدیر سایت آسیو چلپا .
شما چگونه به خود اجازه می دهید ایران را به مثال یک پراید تشبیه کنید و عربستان را به یک ماشین عربی و حتماً آن جلوی هم که اسم بر روی آن نگذاشته اید آمریکاه است . چرا نمی گوید کار خداو قدرت خدا وند ؟ چرا این همه خون و رشادت ها را به پای یک پراید گذاشته اید ؟فقط جهت یاد آوری بود که شاید فراموش کرده ای دولتی سر آن عزیزان است که اینجوری داریم جولان می دهیم من یکی که خجالت می کشم شما را نمی دانم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


چهارشنبه, 01 آذر 1396

آمار بازدید


mod_vvisit_counter-------------------330
mod_vvisit_counter-------------------439
mod_vvisit_counter-------------------1532
mod_vvisit_counter-------------------4095
mod_vvisit_counter-------------------11606
mod_vvisit_counter-------------------15876
mod_vvisit_counter-------------------513483