بازدید: 1029 | تاریخ انتشار: جمعه ، 14 خرداد 1395 ، 05:26 | کد خبر: 922 |

مراسم گلي گشو

آيين شبانه "گلي گشو"، گره گشو" يا "گره ‌گشاي" يکى ديگر از سنتهاى به جاى مانده گذشتگان اين بندر است که در شب ۱۵ ماه مبارک رمضان در ميان اهالى مرسوم است.

مراسم گلي گشو که به معني گشوده شدن گره، باز شدن گره‌، مجازا برطرف شدن مانع و آسان شدن کار است، هرچند ديگر در مرکز استان به فراموشي سپرده شده اما رگه هايي از آن را مي توان در برخي شهرستانهاي استان به ويژه در روستاها ديد.

در اين شب مقدس که مصادف با ميلاد باسعادت حضرت امام حسن مجتبى (ع) است دسته هاى مختلف که عمده آنان از بچه هاى فقير تشکيل مى شود با در دست داشتن کيسه و سردادن جملاتى نظير «گره گشو سرت بشور، با آرد شو» اهالى را از آمدن خود به منازل خبر مى دهند. مردم نيز باريختن برنج، گندم، شکلات و تنقلات ديگر در کيسه هايشان با هدف گشوده شدن مشکلات از آنان پذيرايى مى کنند.

اغلب خانواده‌ها دو روز پيش از برگزاري اين‌آيين، مقداري گندم خيس مي‌کنند و در روز چهاردهم گندمها را تفت داده تا در موقع آمدن گروه گلي گشو به آنها بدهند.

قسمت دوم

وجه تسمیه این مراسم، باز شدن گره و در حقیقت گره از کار روزه داران باز کردن است.
اهالی این روستا معتقدند که اگر گره یا مشکلی در کار و زندگی داشته باشند، با مراجعه نونهالان به درب منزلشان، به آنها هدیه ای داده و دل آنها را شاد کنند، گره زندگی آنها باز می شود.
این سنت اگرچه در شب ولادت سالروز امام دوم شیعیان جهان در برخی نقاط شهرستان گناوه رایج است، اما در این روستا مرسوم است که نونهالان در روز و جوانان در شب آن را اجرا می کنند.
در این سنت افراد شرکت کننده براساس سن به چند گروه تقسیم و دور هم جمع شده و با در دست داشتن و یا انداختن کیسه در گردن خود، در کوچه ها حرکت و شعار گره گشو سرت بشو باشور و نشاط خاصی سر داده و در منازل حاضر می شوند.
خانواده ها نیز با شنیدن صدای آنان با گشاده رویی در را روی آنان باز و داخل کیسه هایشان آجیل، شیرینی و دیگر تنقلات می ریزند و خوشحال و خندان روانه منزل دیگری می شوند.
اگر خانواده ای بنا به دلایلی در کیسه آنان چیزی نریخت و بچه ها از آنها بهره ای نبردند، باهم می خوانند خونه گدا خیرش ندا یعنی خانه گدا خیرش را به ما نداد.
دهیار روستای محمدصالحی گفت: این برنامه که از آیین های سنتی و قدیمی مردم این منطقه ماندگار مانده با همکاری مردم و دهیاری اجرا می شود.
مجید باغبانی افزود: از نکات جالب توجه در آیین حضور یکی از اعضای نونهال یک خانواده که اصالتا اهل این روستا هستند و در کشور کویت اقامت دارند همه ساله به محمد صالحی آمده و در این آیین شرکت می کند.
وی گفت: این مراسم قدیمی که ریشه در فرهنگ این منطقه دارد باید به عنوان یک سنت اجتماعی حفظ شود.
روستای محمدصالحی از روستاهای پرجمعیت شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.

اضافه کردن نظر


چهارشنبه, 01 آذر 1396

آمار بازدید


mod_vvisit_counter-------------------332
mod_vvisit_counter-------------------439
mod_vvisit_counter-------------------1534
mod_vvisit_counter-------------------4095
mod_vvisit_counter-------------------11608
mod_vvisit_counter-------------------15876
mod_vvisit_counter-------------------513485