بازدید: 614 | تاریخ انتشار: شنبه ، 13 شهریور 1395 ، 06:31 | کد خبر: 948 |

مسائل و مشکلات جامعه عشایری استان بوشهر در نشست شورای عشایری استان در دشتستان و با حضور رییس امور عشایر کشور بررسی شد.

به گزارش چلپا به نقل از ایرنا، مدیر کل امور عشایر استان بوشهر در این نشست گفت: پنج هزار و 200 خانوار با 31هزار نفر جمعیت جامعه عشایری استان بوشهر را تشکیل می دهد.
فرهمند آقایی افزود: عشایر استان بوشهر با 800هزار واحد دامی و تولید شش هزار و 500 تن گوشت قرمز، 14هزار و 500 تن سایر فراورده های دامی، فعالیت زراعی و باغی در گستره 11هزار هکتار و تولید 16 هزار تن محصولات کشاورزی و 30هزار متر مربع انواع فرش صنایع دستی نقش مهمی در اقتصاد و تولید کشور دارند.
وی با اشاره به مسائلی چون خشکسالی های مداوم، تعدی و تصرف ایل راه ها و ناکافی بودن اعتبارات تخصیصی به این قشر به مسائل و مشکلات جامعه عشایری پرداخت.
آقایی گفت: فعال شدن دستگاه های مختلف اجرایی استان بر اساس وظایف قانونی، ضرورت و لزوم بازنگری در تقویم کوچ بر اساس مقتضیات اکولوژیکی استان، تامین اعتبار برای اجرای300 مورد سطوح صیقلی آب انبارهای عشایری موجود از ضروریات جامعه عشایر استان است.
وی همچنین اجرای فاز دوم تهیه و نصب 250مورد مخازن آب شرب بهداشتی عشایر، تامین اعتبار جهت تعمیر و مرمت ایل راه ها های عشایری استان، لزوم استقرار آموزش و پرورش عشایری استان، تامین اعتبار برای اجرای پروژه های آموزشی ترویجی و ایجاد مهارت برای عشایر را از دیگر پیشنهاد ها جهت رفع مشکلات این قشر ذکر کرد.
نماینده مردمی عشایر استان بوشهر نیز گفت: راه حل و چاره اندیشی مسئولان در خصوص کمبود شدید آب های شرب و دامی و فقر مراتع بدلیل خشکسالی های اخیر، حمایت از عشایر و پرداخت یارانه برای تهیه علوفه، جلوگیری از ورود گوشت قرمز به کشوراز جمله خواسته های عشایر است.
دشمه افزود: از دیگر مشکلات جامعه عشایری تحصیل فرزندان آنها در سطح مختلف بویژه مقاطع بعد از ابتدایی است که خواستار احداث مدارس شبانه روزی برای این قشر هستند.
وی یادآور شد: همچنین اشتغال جوانان تحصیلکرده عشایر از دیگر مشکلاتی است که لازم است جهت اشتغال آنها در صنایع نفت و گاز مورد حمایت ویژه قرار گیرند.
دشمه نگهداری ایل راه ها، کاهش مشکلات اعطای تسهیلات بانکی و ایجاد مراکز خرید و فروش معتبر صنایع دستی عشایر را از دیگر مطالبات این قشر برشمرد.
فرماندار دشتستان نیز گفت: استقرار سه هزار و 200 خانوار عشایری در دشتستان در واقع خدمات رسانی به بیش از 65درصد جامعه عشایری استان در این شهرستان صورت می گیرد.
ارسلان زارع افزود: در سالجاری 10میلیارد ریال از اعتبارات شهرستان صرف آبرسانی ثابت و سیار و نگهداری و مرمت راه های عشایر شده است.
رییس سازمان امور عشایر ایران نیز با بیان اهمیت و ارزش اقتصادی عشایر برای کشور گفت: پراکندگی عشایر در 15هزار نقطه کشور یک عامل پدافندی برای کشور است چرا که این قشر هر جا بروند با خود حیات و امنیت می برند.
کرمعلی قندالی افزود: اهمیت این قشرهمچنین در حوزه فرهنگ بسیار بالاست بطوری که یکی از اصیل ترین فرهنگ ها فرهنگ عشایری است.
وی یادآورشد: در همه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی پایبندی به اعتقادات و اصول اخلاقی در این قشر بسیار بالاست طوری که در هیچ تسهیلات بانکی با اینهمه مشکلات مالی معوقه ای ندارند لذا باید به این قشر اعتماد کرد.
قندالی ادامه داد: پروژه نصب 527مخزن پنج هزار لیتری برای عشایر در استان بوشهر در فاصه زمانی چند ماه در کشور بی نظیر است.
قندالی اضافه کرد: برای ادامه این طرح در استان بوشهر 10میلیارد ریال اعتبار اختصاص خواهیم داد.
وی تصریح کرد: در سال گذشته یک هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی با سود پایین بدون نیاز به وثیقه بانکی برای عشایر کشور مصوب کردیم که 30میلیارد ریال آن سهم استان بوشهر بود.
رییس سازمان امور عشایر ایران در خصوص تاریخ کوچ و اختلافات زمان ورود و خروج به استانها گفت: در خیلی از استانها با هم تعامل می کنند و در خصوص ماندگاری بیشتر در مراتع با توجه به مطمئن شدن از اینکه به مراتع آسیبی وارد نشود انعطاف نشان می دهند.
قندالی گفت: راه دوم استفاده از تشکل ها و سپردن مدیریت کوچ به این تشکل هاست که بصورت فنی و کارشناسی مدیریت کنند.
در خصوص انرژی خورشیدی نیز گفت: با توجه به تصمیماتی که در سازمان کشور گرفته شده ظرف پنج سال آینده همه سامانه عرفی مورد نظر برای عشایر مجهز به این انرژی شود.
وی یادآور شد: صادرات دام را با هماهنگی همه دستگاه ها در استان تسهیل نمایید.
قندالی در خصوص حمایت و توسعه صنایع دستی عشایر نیز گفت: فروشگاه و نمایشگاه هایی در اختیار تشکل ها قرار داده شود تا از این فرصت برای معرفی و درآمدزایی از این حرفه استفاده کنند.
استاندار بوشهر نیز گفت: امور عشایر استان گزارشی از نحوه و میزان همکاری دستگاه های اجرایی ارسال کند تا در صورت لزوم هماهنگی بیشتر صورت گیرد.
مصطفی سالاری افزود: در خصوص بازنگری در تاریخ کوچ عشایر، سازمان جنگلها اختیاری خاص به منابع طبیعی استانهای فارس، اصفهان و بوشهر بدهدتا متناسب شرایط آب و هوایی و اکولوژیکی و بر اساس نظرات کارشناسی با هم تعامل کنند.
وی گفت: بازسازی و مرمت ایل راه ها با اعتبار یکساله انجام نخواهد شد اما در اولویت خواهد بود.
سالاری از همکاری و تخصیص اعتبار جهت ادامه روند نصب مخازن پنج مترمکعبی آب برای خانوارهای عشایر با توجه به قول هایی که ریاست سازمان امور عشایر ایران داده اند خبر داد.

اضافه کردن نظر


چهارشنبه, 01 آذر 1396

آمار بازدید


mod_vvisit_counter-------------------330
mod_vvisit_counter-------------------439
mod_vvisit_counter-------------------1532
mod_vvisit_counter-------------------4095
mod_vvisit_counter-------------------11606
mod_vvisit_counter-------------------15876
mod_vvisit_counter-------------------513483